Filip Salač dojel v Motegi třetí

Skvělý víkend zaznamenal v Japonsku Filip Salač. V pátečních trénincích zajel nejrychlejší čas a ve 13. kole odpolední části překonal absolutní rekord v kategorii Moto2. Do proměnlivých podmínek nedělního závodu zvolil suché pneumatiky, a i když to byl veliký risk, dokázal ho proměnit v premiérové pódium v této sezóně.

Už v prvním tréninku nasadil Filip Salač vysokou laťku, když překonal i domácího hrdinu a leadera šampionátu Aie Oguru. Svůj čas ještě vylepšil ve druhé jízdě a z prvního místa v kombinovaném měření postoupil do hlavní části kvalifikace.

„V pátek se mi podařilo vyhrát oba tréninky rekordním časem v motodvojkách a na motorce jsem se cítil jako nikdy před tím. Moc mě to bavilo a pochopitelně také naladilo na další dva dny. Nebylo to ale jednoduché, na trati zůstalo v některých úsecích mokro,“ komentoval úvodní den v Motegi Filip Salač #12.

Sobotní dešťová přeháňka zkomplikovala druhou část kvalifikace, přišla totiž přesně v jejím začátku. Na mokré pneumatiky to nebylo, a tak měli jezdci jen krátkou dobu na rychlé kolo s nasazenými slicky, protože podmínky se rychle horšily. Výsledkem byl až 18. čas a šestá řada na startu.

„Po skvělém pátku to byla studená sprcha. Začalo pršet a hned jsem chytil dva highsidery na levé straně. Mám ještě v živé paměti velký pád na testech v Aragonu, kde mi na zadní kolo vytekl olej. Byl to hodně podobný pocit, takže jsem raději zajel do boxu na kontrolu. Vyměnili jsme zadní gumu, ale mezi tím trať zmokla a nebyla už šance na rychlé kolo,“ poznamenal po kvalifikaci dvaadvacetiletý český jezdec.

Proměnlivé podmínky panovaly i před startem závodu kategorie Moto2, většina jezdců zvolila mokrou směs. Trať byla mokrá, hrozil další déšť, nicméně Filip se v boxech rozhodl pro suché pneumatiky. Byl to velký risk, ale svoji volbu si u týmu prosadil. Hned v prvním kole po startu začalo pršet a závod byl přerušen červenou vlajkou. Filip zůstal na suchém obutí i po restartu a v úvodu se propadl až za první dvacítku. Když přestalo pršet, trať osychala a v proměnlivých podmínkách dokáže být náš jezdec velmi rychlý. Ve dvou kolech předjel většinu soupeřů a dostal se až za Alcobu, který jel rovněž na suchých pneumatikách. V cíli byl nakonec o +0,137 sekundy rychlejší a může se radovat z dalšího pódiového umístění ve své kariéře.

„Už v zaváděcím kole pršelo v zadním sektoru, očekával jsem proto červenou vlajku. Rozhodl jsem se pro suché pneumatiky. Věřil jsem, že déšť ustane a podmínky na trati se zlepší. První kola byla těžká především psychicky, nevěděl jsem, co mám čekat, ale nakonec nám tahle taktika skvěle vyšla. Dostal jsem se do tempa a rychle se probojoval až na konečné třetí místo. Po všech letošních problémech, dvou operacích a těžkých pádech, jsem opravdu vděčný za první letošní pódium. Určitě mi to vrací potřebné sebevědomí a děkuji týmu i všem, kteří mě podporovali v těžkém období. Tahle bedna je pro vás,“ zhodnotil průběh závodu Filip Salač #12.

Vítězem 15. letošního závodu kategorie Moto2 se stal Manuel Gonzalez, druhý skončil leader šampionátu, domácí Ai Ogura.

15. Darryn Binder (ZA), Kalex, +1:03,289

Stav MS Moto2 po 16 ze 20 závodů: 1. Ogura 228 bodů. 2. Garcia 168. 3. Lopez 163. 4. Canet 156 5. Roberts 153. 6. Gonzalez 153. 7. Aldeguer 150. 8. Vietti 140. 9. Dixon 133. 10. Arbolino 127. 11. Ramirez 79. 12. Chantra 78. 13. Alcoba 74. 14. Arenas 65. 15. Salač 57. 16. Binder 50. 17. Agius 47. 18. Moreira 36. 19. Öncü 34. 20. Guevara 34. 21. Baltus 31. 22. Vd Goorbergh 31. 23. Foggia 18. 24. Artigas 10. 25. Bendsneyder 7. 26. Navarro 6. 27. Sasaki 4. 28. Masia 4. 29. Aji 3. 30. Ferrari 1.