Moto3 v Assenu vyhrál Ortola

Bylo to perfektni zahájení závodní neděle Dutch TT v Assenu. V dramatickém souboji porazil Ivan Ortola lokalmatadora Collina Veijera, kdy rozhodla cílové fotografie a Holanďanovi chybělo pouhých 0,012 sec. k vítězství. Lídr MS Alonso obsadil páté místo.

Osmý závod mistrovství světa silničních motocyklů sezóny 2024 nabídl tu nejlepší atmosféru, o což se postaral lokalmatador Collin Veijer, ve všech trénincích se umístil vpředu a v Qualifying byla #95 dlouho na první pozici. Pak sice havaroval, ale do závodu odstartoval z první řady gridu.

Pole-Position získal hodně překvapivě Rookie Angel Piqueras. Další pilot Hondy, Taiyo Furusato, startoval do závodu z pozice 2. Lídr Světového poháru David Alonso skončil až na 13. místě. Také druhý jezdec v MS Dani Holgado musel v holandské TT startovat z 15. místa.

Za optimálních podmínek vjelo do závodu na 20 kol pole 26 jezdců Moto3 - jako na mezinárodním utkání fotbalovém utkání zahalili fanoušci okruh TT do oranžové barvy. Angel Piqueras, který vůbec poprvé startoval do závodu z první řady, dokázal obhájit pole position. Collin Veijer zpočátku ztratil dvě pozice, ale šel přímo do vedení, které ve 2. kole převzal jezdec KTM Ivan Ortola. Velmi dobře začal i Furusato. Na začátku třetího kola obsadil Japonec druhé místo, ale fanoušky zajímala pouze jedna zpráva: Veijerův rekord na kolo. Vysoký Nizozemec tak zacelil mezeru na vedoucí dvojici.

Silnou úvodní fázi předvedl i dominátor MS Alonso. Hvězda týmu CFMOTO Jorgeho Martineze se posunula na šestou pozici.

Po první polovině závodu se pole ještě nerozdělilo. Prvních 13 pilotů bylo do 2,5 sekundy. Collin Veijer, kterému fandili fanoušci nizozemského TT, obsadil v jedenáctém kole poprvé druhé místo za Furusatem. Devět kol do konce nadešel čas – Collin Veijer se poprvé ve své domácí GP ujal vedení. Při vjezdu do rychlého Ramshoeku se závodník Intact GP protlačil kolem Ivana Ortoly.

Mezitím měl dobrou výchozí pozici i David Alonso. Několik desetin za Veijerem byl Alonso uprostřed vedoucí skupiny na pátém místě. Šest kol před šachovnicovou vlajkou vedoucí Veijer zrychlil tempo a odjel z pole o 0,3 sekundy. David Alonso ale okamžitě zareagoval a posunul se na druhé místo, aby stíhal. David Munoz, Ivan Ortola a Adrian Fernandez se ale drželi jeden druhého. Ještě čtyři kola: Collin Veijer se posunul dál - napětí na okruhu TT stoupalo. V předposledním kole vedl Veijer o 0,8 sekundy a žádný Nizozemec už nevydržel v hledišti sedět.

Jenže na začátku posledního kola zajel životní kolo jeho pronásledovatel Ivan Ortola. Jezdec KTM podnikl rozhodující útok na přiblížení v legendární poslední šikaně. Ortola se protlačil kolem jezdce Intact GP Husqvarna. Veijer zkoušel protiútok, ale nizozemský hrdina prohrál duel o 0,012 sekundy. Přesto – Nizozemsko slaví s Collinem Veijerem.

David Munoz obsadil poslední pódium. Jose Antonio Rueda skončil čtvrtý před Davidem Alonsem po silném závěrečném sprintu. Alonso zůstává jasným lídrem tabulky Světového poháru. První pronásledovatel Kolumbijce se nyní jmenuje Collin Veijer.

15. Joel Esteban (E), CFMOTO, +27,940

Stav Moto3 po 8 z 21 závodů: 1. Alonso, 154 bodů. 2. Veijer 115. 3. Holgado 111. 4. Ortolá 105. 5. Munoz 76. 6. Yamanaka 62. 7. Rueda 58. 8. Fernández 54. 9. Kelso 50. 8.. 9.. 10. Piqueras 49. 11. Roulstone 44. 12. Esteban 36. 13. Nepa 36. 14. Furusato 34. 15 Lunetta 34.