Kolik stojí bezpečí na motocyklu

Motocyklisté mají stejně jako řidiči automobilů přikázánu povinnou výbavu. Sami se však mohou kvalitou a správným oblečením daleko účinněji chránit i před ošklivě vypadajícími pády.

Asi většina z vás upadla v mládí na pionýru nebo na kole a možná dodnes s pohledem na malou jizvu ještě zavzpomíná, jak nechráněná část těla musela poznat asfalt nebo v horším případě kamenitou cestu. Dnes už existuje mnoho účinných prostředků, které dovedou tuto situaci v mnoha případech vyřešit bez újmy na zdraví. Ať už si tedy obléknete cokoliv, vždy dbejte na to, zda nejsou na oblečení žádné volné přezky, tkaničky, apod., které by se při jízdě mohli zachytit.

Koneckonců samotné statistiky také potvrzují důležitost ochranných prvků motorkářského oblečení, kdy 30% zranění motorkářů jsou úrazy rukou a 23% zápěstí a 80% motorkářů, kteří jsou při nehodě zraněni, mají zranění nohou, z toho je úrazů 16% chodidel a 23% úrazů kotníků. Při čtyřech z pěti nehod motocyklů mají motorkáři zraněné nohy a třetina má zlomeniny velkých kostí. Procento úrazů ramen (paží, klíčních kostí) se pohybuje kolem 56% a zlomeniny v těchto partiích se vyskytují zhruba v 17% případů. Nedávná studie potvrdila, že motorkářské vybavení funguje ve 34% jako ochrana a v 57% zmírňuje následky zranění.

Přilba

Nosit přilbu při jízdě na jednostopém dopravním prostředku je stanoveno vyhláškou. Podle závažnosti zranění hlavy i při pádu v malé rychlosti se tuto část výbavy nevyplácí podceňovat a mít na sobě „něco nesedícího“ za dva tisíce korun je čistý hazard. Obyčejně kvalitní přilbu seženete od částky pěti tisíc výše, přičemž nezapomeňte zkontrolovat atest. Většinou u schválených přileb nalezneme velké písmeno E a číslo 8, které je vyhrazeno pro českou republiku. O všem by vás měl poučit prodejce. Přilba vám musí sedět na hlavě a v lících, přičemž řemen pod bradou musí naléhat rovnoměrně. Barvu volte raději nějakou výraznou a pokud máte sebe jen trochu rádi investujte do této výstroje částku mezi deseti a dvaceti tisíci korun.

Oblečení

Jednodílnou kombinézu nebo kalhoty a bundu? Tuhle otázku řeší motorkáři, kteří nechtějí riskovat vlastní kůží. Jednodílná kombinéza vám musí dobře padnout, udělejte dřep a předkloňte se - v této poloze sedíte na motorce. Musíte mít dostatečně volné ruce, při předklonu nesmíte přemáhat pružnost kůže a ještě musíte mít na zádech místo pro chránič zad. Ten se prodává většinou samostatně, není všitý do kombinézy, stojí od 3000 Kč do 5000 Kč. Samotná kombinéza musí mít co nejvíce všitých plastových chráničů. Některé kombinézy mají různé perforace, sloužící k větrání. Kombinézy můžete koupit od 15 000 do 40 000 korun.

Kalhoty a bundu většinou volí ti z vás, kteří běžně jezdí po silnici a chcete být dobře a bezpečně oblečeni. Pro bundu i kalhoty platí to samé co pro kombinézu: čím víc chráničů, tím lépe. Prodávají se kombinézy, které jsou v pasu na zip a potom lze bundu i kalhoty nosit odděleně. Bunda na enduro se dá pořídit do pěti tisíc korun, na klasický motocykl v průměru za 5000 Kč, na choperu si pojezdíte s třásněmi za sedm tisícovek. K bundě volíme odpovídající kalhoty, pro různé účely z různých materiálů. Dlouhé kožené kalhoty dole na zip do vysokých silničních bot s chráničem kolene a holeně pořídíme od 8000 Kč. Na nepromokavé na enduro kahoty z goretexu a kombinací silonových látek si připravte kolem 5000 korun.

Obuv

Kvalitní pevná obuv je základ stejně důležitý jako přilba a rukavice. Není nic horšího než po dešťové přeháňce v Alpách mít rozmočené boty a před sebou ještě dlouhou cestu domů, stejně jako si vyvrknout kotník v teniskách při jízdě „jen za roh pro rohlíky“. Na botách tedy nešetřete a přihlédněte nejen k jejich vzhledu, ale i funkčnosti. Není nic horšího než o číslo menší značková obuv z výprodeje, dlouho to s ní totiž nevydržíte. Proto si připravte na boty minimálně tři tisícovky. Zvláště jezdci na endurech si pak budou muset připlatit minimálně dvakrát tolik za speciální okované vysoké boty.

Rukavice

Tuto část oděvu už nepodceňujte jen z důvodu vlastního komfortu. Pro bezpečnost při pádech je však stejně klíčová. První jsou totiž na asfaltu kromě vaší hlavy i ruce kterými se reflexivně snažíme chránit. Proto vybírejte kvalitní kožené či goretexové rukavice s pevnými chrániči kloubů, které pořídíte kolem 5000 korun. Dá se pořídit výrobek i za pět stovek, ale to už pak můžete rovnou jezdit v těch pracovních či lyžařských.



Login Přihlásit Registrace ›

 
Reklama