Jakou navigaci na motorku?

Už plánujete svou letošní dovolenou nebo výlet na motorce a pořád nevíte, jestli si vystačíte s papírovou mapou? Máme pro vás zamyšlení, jaký navigační přístroj v tomto případě použít.

Na současném trhu se nabízí několik možností, jak na motorce řešit navigaci do plánovaného cíle trasy. Pokud se v zimních měsících ponoříte do nabídky všech případných prodejců, bude se vám na jaře, v hlavě velké jak balón honit papírová mapa s mobilním telefonem a GPSkou a budete shánět kamaráda, se kterým loni v hospodě nebyla řeč, protože řešil podobný problém. My jsme se ho zeptali za vás a podělíme se o důvody, proč na motorku zvolit právě papírovou mapu, mobilní telefon, autonavigaci, outdoorovou nebo speciální motorkářskou GPSku.

Pro vášnivé kartografy

Jestli jste jako malí chodili do kroužku mladých kartografů nebo jste zatvrzelým odpůrcem elektroniky, pak použijte papírovou mapu. Pokud ji umístíte navrch do tankvaku a dáte si pozor, abyste nevyjeli z viditelné části mapy, určitě sklidíte obdiv kolegů, kteří pojedou za vámi, až jim přestane fungovat GPS.

Pro softwarové inženýry

Pokud prodáváte telefony, nebo máte nějakého oddaného „ajťáka“, můžete se pokusit rozběhnout navigaci v telefonu. Odměnou za vaši trpělivost bude několik ušetřených tisícovek za samostatnou navigaci. Rozhodně se ale nenechte od kamaráda přesvědčit, že mapy si mobil průběžně stáhne nebo že za datové přenosy platíte paušál. Všechny mapy je třeba nahrát do vnitřní paměti telefonu a datové přenosy související s navigací je nezbytné zakázat, jinak byste mohli přijít o úspory na novou motorku. Pokud jezdíte v dešti, schovejte mobil do tankvaku, jinak můžete použít držák na řídítka od firmy RAM Mount. V žádném případě si ale nezapomeňte vzít nabíječku, budete ji zaručeně potřebovat.

Za málo peněz hodně muziky

Stojí několik tisíc, dokáže ji ovládat i blonďatá přítelkyně a funguje skoro stejně, jako specializovaná motorkářská navigace. Řeč je o přenosné autonavigaci. Na rozdíl od specializovaných přístrojů ji využijete po celý rok a potřebujete jen doladit upevnění na motorku. Naštěstí jsou pro většinu autonavigací k dispozici motocyklové stojánky od firmy RAM Mount a napájení můžete řešit přes cigaretovou zásuvku do 12V sítě. Nenechte se zviklat kamarádovou hláškou, že na velikosti záleží a dejte přednost menšímu displeji. Za ušetřené peníze raději pořiďte doživotní aktualizaci map, rozhodně se to vyplatí. Až vás bude kamarád s papírovou mapou přemlouvat k jízdě v dešti, raději GPSku schovejte do tankvaku, tato autonavigace je voděodolná jen pár minut.

Pro extrémní cestovatele

Chystáte se na dálkovou expedici? Chcete zdokumentovat každý kousek trasy? Propadli jste hledání pokladů ze hry geocaching? Pak je pro vás tou pravou navigací outdoorová GPS. Odolají vodě, vibracím a napájí se z palubní sítě nebo tužkovými bateriemi. Před jejím pořízením rozbijte prasátko, k základnímu přístroji bude potřeba dokoupit mapu Evropy a držák na motorku. Navigace vás ale rozhodně jen tak neomrzí, je to dokonalá hračka a kromě trasy změří přístroj okolní tlak i teplotu. Tou pravou vychytávkou pro motorkáře je možnost měření srdečního tepu přítelkyně.

Pro pravé Rothschildy

Pokud nejste tak bohatí, abyste kupovali levné věci, pořiďte si odolnou motocyklovou navigaci s doživotní aktualizací map Evropy. V dešti na motorce vydrží déle než vy, a bez problémů snáší i vibrace nebo ovládání v rukavicích. Cena podobné navigace se sice vyšplhá nad 10 000 korun, ale zase ušetříte pár stovek za stojánek a napájení na motorku, které jsou už zahrnuty v ceně. Lepší kousky mají bezdrátový přenos hlasu do helmy a současně přes ně můžete za jízdy vyřídit neodbytné pracovní telefonáty. Co se týče nabídky motocyklových navigací, má na trhu jednoznačnou převahu značka Garmin se třemi modely. Tom Tom pak nabízí svůj model Rider.

Na závěr pár důvodů, proč použít GPS:

Není možné s ní zabloudit. Navigace vás do cíle možná nezavede po zkratkách místních domorodců, ale do cíle vás dovede vždy. Zabloudit s mapou na motorce není takový problém, pokud nejedete v koloně. Nejde o to, že vás při otáčení může srazit někdo s autem, ale komu by se chtělo poslouchat ty rádoby vtipné narážky na bloudění cestou.
Dost přesně zobrazuje zbývající vzdálenost a čas dojezdu do cíle. Dojezdový čas je důležitý, abychom mohli včas objednat natočení piva. Při zpoždění je možné to odložit a nehrozí, že pivo zteplá.
Zapisuje projetou trasu, včetně pozice, času, rychlosti a výškového profilu. Pokud trpíte sklerózou, nebudete mít problém i po pár letech ukázat, kde přesně jste vlastně byli.
Některé GPSky umí přiblížit mapu při průjezdu ostrou zatáčkou. Dá se tak lépe odhadnout její poloměr.
Má v mapě většinu čerpacích stanic. Takže, když vám napříště dojde šťáva, budete aspoň vědět, jak daleko půjdete pěšky. Na mapě se navíc zobrazují i hospody, kdyby ta benzinka byla opravdu daleko.
GPSka ví, kde se právě nacházíte. Pokud dojde k technickému problému nebo nehodě, je možné přivolat pomoc smskou podle GPS souřadnic.

navigace01navigace02navigace03navigace05navigace15navigace11navigace12navigace13navigace14navigace09navigace10navigace08navigace07navigace06



Login Přihlásit Registrace ›

 
Reklama