Premiérové vítězství Gonzalese, třetí byl odmávnut Salač

Krátká dešťová přeháňka vyvedla poměry sil jezdců Moto2 z rovnováhy. Vítězem prostřední kubatury se v Motegi stal Manuel Gonzalez (Kalex), Ai Ogura zvýšil svůj náskok v MS-Moto2 a Filip Salač i přijel pro pódiové umístění, letos své první.

GP Japonska nabrala dramatický obrat, když byl závod v 1. kole označen červenou vlajkou kvůli padajícímu dešti. Závod byl znovu odstartován na zkrácené vzdálenosti z 19 kol na 12.

Filip byl prvním z pouhých 8 jezdců, kteří vsadili na to, že přestalo pršet a přilnavost zůstala vysoká. Vybral si hladké pneumatiky a po stabilních úvodních 5 kolech začal získávat sebevědomí.

Po 1. kole byl Salač klasifikován na P24, ve 4. kole už 12., V 5. kole už 4., a o kolo později postoupil na neuvěřitelné 3. místo, které udržel až do konce závodu a to navzdory pozdnímu velkému tlaku Jeremyho Alcoby. 22letý jezdec tak získal své 3. pódium v kubatuře Moto2. Filipovo první pódium v ​​sezóně ho vyšplhalo na 15. místo v mistrovství světa s 57 body.

“Úžasná neděle! Závod byl během prvního kola zastaven kvůli dešti. Když jsem viděl, že prší, myslel jsem, že to není těžké. A mraky se blížily k nám. Myslel jsem, že bude víc pršet. Ale řekl jsem týmu, aby si nasadil slicky, protože nebojujeme o šampionát, takže bychom to měli risknout! Nakonec to bylo dobré rozhodnutí. První kola byla velmi těžká, protože jsme nevěděli, co očekávat. Nakonec ale trať vyschla a byla v dobrém stavu. Jsem se svým rozhodnutím spokojený, protože tým nebyl úplně přesvědčen! Ale nakonec jsme letos poprvé měli štěstí na naší straně! Jsem tak šťastný. Chci jen poděkovat týmu a všem, kteří ve mě stále věřili."

15. Darryn Binder (ZA), Kalex, +1:03,289

Stav MS Moto2 po 16 ze 20 závodů: 1. Ogura 228 bodů. 2. Garcia 168. 3. Lopez 163. 4. Canet 156 5. Roberts 153. 6. Gonzalez 153. 7. Aldeguer 150. 8. Vietti 140. 9. Dixon 133. 10. Arbolino 127. 11. Ramirez 79. 12. Chantra 78. 13. Alcoba 74. 14. Arenas 65. 15. Salač 57. 16. Binder 50. 17. Agius 47. 18. Moreira 36. 19. Öncü 34. 20. Guevara 34. 21. Baltus 31. 22. Vd Goorbergh 31. 23. Foggia 18. 24. Artigas 10. 25. Bendsneyder 7. 26. Navarro 6. 27. Sasaki 4. 28. Masia 4. 29. Aji 3. 30. Ferrari 1.