Suzuka 8h: Honda vyhrála, Yamaha vede šampionát

Kultovní vytrvalecký závod 8 hodin v Suzuce vyhrála opět Honda. Vítězný tým «HRC with Japan Post» vyhrál «Coca Cola Suzuka 8 Hours», když jel ve složení Johann Zarco, Takumi Takahashi a Teppei Nagoe. Druhá skončila Yamaha a třetí Suzuki.

O vítězství Hondy nebylo dlouho pochyb, ale při posledním zastavení v boxu došlo ze strany Hondy ke školácké chybě: V poslední hodině to ale začalo být opět napínavé, když při závěrečné zastávce v boxech a při výměně jezdců ze Zarca na Takahashiho udělal zkušený tovární tým HRC chybu. Zatímco se palivo stále doplňovalo, další mechanik se dotkl motorky, aby ji připravil na další jízdu. To není podle předpisů povoleno. Pět minut před koncem závodu udělilo vedení závodu vedoucímu týmu 40sekundovou časovou penalizaci.

Takahashi ale v posledních kolech dovezl motorku bezpečně přes cílovou čáru, Karel Hanika na Yamaze nakonec prohrál závod o něco málo přes sedm sekund. Japonec zajistil Hondě 30. úspěch v Suzuce a zároveň dosáhl svého šestého úspěchu na velkolepé trati – nového rekordu. Takahashi po závodě téměř oněměl: „Šťastný. Jsem prostě šťastný,„ řekl 34letý Japonec.

Druhý v cíli, český jezdec Karel Hanika na svém FB napsal: “Ahoj všichni, legendární 8H v Suzuce je za náma a my jdeme slavit! Od začátku to byl náročný závod vzhledem k podmínkám, které byly letos fakt brutální…
Celý závod jsme si ale užili a věřím, že i vy u obrazovek. Děkuji celému týmu za skvěle odvedenou práci, svým týmovům kolegům Niccovi a Marvinovi, všem sponzorům a rodině za podporu."